menu

o obci

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1113, kedy bola spomenutá na hraničnej listine kráľa Kolomana. Ten ju uviedol ako jediný majetok s názvom „Villa sancti Ypoliti”, čo podľa neskorších prameňov bol dnešný Kláštor pod Znievom. V minulosti mala význam aj pre panovníka Bela IV. a jeho kráľovskú rodinu, ktorá sa usídlila na hrade Zniev. Kláštor bol jedným z troch lokalít, kde bolo zriadené jedno z prvých slovenských patronátnych gymnázií. V súčasnosti je táto budova zaradená ako národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky v ústrednom zozname pamiatkového fondu.

 

Obec Kláštor pod Znievom je momentálne druhou najväčšou obcou v Turci (po Sučanoch). Svojim obyvateľom poskytuje dobrú občiansku vybavenosť. Obec disponuje materskou škôlkou, základnou školou, miestnou knižnicou, poštou, obchodmi a zdravotným strediskom.

 

Kláštor je známy aj pre svoju nezameniteľnú prírodu Kláštorských lúk, kalváriu a zrúcaninu hradu Zniev. Nájdete tu aj strelnicu a rybníky. Z obce je blízko aj na turistiku na Kľak, Ostrú, Tlstú, Maguru alebo aj na Martinské hole.

Zodpovedný pracovník: -
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 19. 06. 2020 / 19. 06. 2020