menu

futbalový klub

Práca s mládežou

Vďaka nadviazaniu spolupráce s Materskou školou sme v roku 2018 rozbehli prácu s deťmi už od veku 4-7 rokov. Deti získavajú prvú skúsenosť v práci s loptou, osvojujú si pohybové návyky, prežívajú radosť zo strelených gólov. Práve aktívny pohyb a radosť je v tejto kategórii základ. Staršie deti následne pôsobia v tíme prípravky, ktorý sa zúčastňuje okresných súťaží kategórií U9 a U11 a v tíme žiakov, ktorý pôsobí v súťažiach U13 a U15. Príprava mládeže vrcholí v tíme dorastu.

Práca s deťmi nie je záležitosťou leta či pár mesiacov v roku. Tréningový proces realizujeme od januára do decembra, s krátkou prestávkou v lete. Deti počas zimy trénujú v telocvični a zápasy hrajú v halách, využíva sa ihrisko s umelou trávou a počas hlavnej sezóny samozrejme tréningy /zápasy v rámci areálu FC Tatran. V roku 2019 takto napríklad hráči z kategórie žiaci absolvovali viac ako 100 tréningov/ zápasov/turnajov. Pre porovnanie je to viac hodín aktívneho športovania ako napríklad súčet hodín telesnej výchovy v škole. Tréningom nerozvíjame len futbalové zručnosti, ale celkovo pohybové zručnosti detí – futbalisti tak patria k najlepším i v súťaží detí počas Behu na Zniev či úspešne reprezentujú školu na atletických súťažiach v rámci Turca.

Pre rozvoj detí vytvárame čo najlepšie podmienky

Dostatok kvalitných tréningových pomôcok, zázemie, ihrisko s výborným trávnikom či vzdelaní a odhodlaní tréneri sú základ úspešného rozvoja detí.

Tréneri, ktorí sa práci s deťmi v našom klube venujú, majú úspešne absolvované školenia realizované futbalovým zväzom a disponujú potrebnými licenciami. Tréningový proces nie je o tom, že im hodíte loptu a poviete zahrajte si. Tréning musí byť systematický – venujeme sa technickým, herným, pohybovým zručnostiam. Opakovane na viacerých tréningoch, so zvyšovaním náročnosti a pridávaním nových prvkov. V každej kategórii inak zamerané. Práca trénera ale nie je len o futbale, pre deti je tréner i kamarát, poradca, učiteľ. Ako nás deti zvyknú niekedy omylom nazvať i „pani učiteľka, pani vychovávateľka ale i pán farár“ : )

Sme radi, že sa nám v klube počas roku 2019 podarilo dať do prevádzky nové futbalové ihrisko určené výhradne pre tréningy a zápasy detí. Taktiež sme zlepšili materiálové vybavenie – dostatok kvalitných lôpt, dresov, bránok, tréningových pomôcok je samozrejmosť. A  radi by sme vyšli v ústrety i mamičkám našich detí a sprevádzkovali i detské ihrisko, aby tak mohli prísť povzbudiť svoje staršie deti a mladšie nechať v bezpečí hrať sa a zabávať.

Sme hrdí i na to, že sa nám darí zlepšovať nielen podmienky v klube, ale i v rámci celého Turca. Boli sme iniciátori a organizátori nultého ročníka súťaže detí do 13 rokov, dnes je to už zabehnutá súťaž organizovaná Turčianskym futbalovým zväzom. Rovnako tak Zimná halová liga, ktorú prvýkrát zastrešil zväz. Počas jesene sa nám podarilo zorganizovať i školenie trénerov spolu s organizáciou Coerver. V Kláštore pod Znievom sa tak stretli tréneri z Martina, Žiliny, Trnavy či Trenčína a spoločne sa tak inšpirovali tréningovou metodikou, v súlade s ktorou sa realizuje tréningový proces mládeže vo svete resp. na Slovensku v kluboch ako MŠK Žilina či Spartak Trnava.

Každý hráč je pre nás dôležitý

Víťazstvá sú základom každej súťaže, prinášajú radosť, naplnenie. Naša filozofia v práci s mládežou stojí ale na iných princípoch. Kľúčové pre nás je to, aby sa deti zlepšovali, všetky, bez rozdielu na predpoklady či talent. Každý hráč má mať rovnaký priestor na rozvoj nielen na tréningoch, ale i v súťažných zápasoch, kde svoje zručnosti môže v podmienkach hry posilňovať a zdokonaľovať. Hrať na víťazstvá znamená dávať priestor len najlepším. U nás dostávajú priestor všetci, rešpekt má ten, kto na sebe najviac pracuje, kto je zodpovedný. A nielen chlapci. V tíme žiakov či prípravky hrajú tak chlapci ako i dievčatá.

Samozrejme nás tešia úspechy našich hráčov. Teší nás, že naši odchovanci sa dokážu zapracovať do tímu mužov, sú budúcnosť futbalu v Kláštore, ktorú chceme stavať práve na nich a nie na hráčoch kupovaných z iných klubov. Teší nás, že sa naši odchovanci dokážu presadiť v tímoch z vyšších súťaží. Sme hrdí na ich individuálne úspechy – Jozef Sopóci sa dokázal prepracovať do mládežníckych tímov ŠK Slovan Bratislava, viacerí naši hráči sú každoročne oslovovaní so žiadosťou o prestup do FOMATu Martin, Tibor Bodoň a Ľuboš Štefunda získali ocenenia pre najlepších hráčov v žiackych súťažiach v rámci Turca.

Sme otvorení pre všetky deti, prihláste ich k nám

V klube dávame priestor každému, kto má záujem na sebe dlhodobo a zodpovedne pracovať. Ak chcete získať viac informácií o tom, či sa k nám môže pridať i Váš syn či dcéra, ozvite sa nám, radi Vám poskytneme všetky potrebné informácie. Pre deti mladšie ako 11 rokov sa môžete obrátiť na trénera prípravky Ladislava Lehotzkého a ohľadom starších detí na trénera žiakov Michala Pyšného (ladislav.lehotzky@gmail.com 0918 382 489/mpysny@hotmail.com, 0908 675 159/prípadne cez Messenger). Ak máte prípadne záujem o prácu s mládežou či už ako tréner, asistent či vedúci tímu rovnako radi Vás v FC Tatran privítame.

Videá/fotky nájdete na Facebooku na stránke „FC Tatran Kláštor pod Znievom – Mládež“ resp. na Instagrame „fctatran_kpz_juniors“.

Autor: Mgr. Michal Pyšný

Zodpovedný pracovník: -
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 19. 06. 2020 / 19. 06. 2020