ČOV - čo do verejnej kanalizácie nepatrí
Od 29. októbra 2024 prešla ČOV Kláštor pod Znievom pod Turčiansku vodárenskú spoločnosť a. s. Martin. Práve z Turvodu nás žiadajú, aby sme užívateľov upozornili, aby do kanalizácie nevypúšťali látky a hygienické predmety, ktoré bránia plynulej prevádzke ČOV:
Je preto potrebné ujasniť si a zdôrazniť, čo do verejnej kanalizácie nepatrí:
hygienické potreby: vlhčené utierky, tampóny, vložky, plienky, obrúsky, apod. – tento odpad spôsobuje upchávanie čerpacích staníc a odpadové vody sa začnú hromadiť v takto odstavenom úseku kanalizácie, čo môže spôsobiť vyplavenie vnútorných priestorov obydlí cez domové prípojky.
chemické látky a ropné produkty: farby, riedidlá, lieky, rozpúšťadlá, sadra, lepidlá, motorové oleje, mazadlá, znečistený benzín, nafta, rôzne iné chemikálie, apod. – tento odpad v kanalizácii môže spôsobiť rôzne chemické reakcie sprevádzané vývojom plynov, čo môže byť vzhľadom na uzavretý systém kanalizačných rúr zdraviu aj životu nebezpečné, tiež môže zapríčiniť vznik nerozpustných usadenín, ktoré sa môžu kumulovať na dne rúr a zmenšovať ich profil, ďalej inhibíciu biochemického čistiarenského procesu, bez správnej funkcie ktorého nie je možné odpadové vody prečistiť, zvyškovú toxicitu unikajúcu cez prečistené odpadové vody do recipientu (vodný tok) alebo cez čistiarenský kal do ďalších produktov (hnojivá, apod.).
biologický odpad: potraviny, neskonzumované jedlá, šupky, kosti, potravinárske tuky, oleje, masti, tráva, záhradný odpad, seno, slama, hnojovica, apod. – tento druh odpadov priťahuje do kanalizácie hlodavce, nie je vylúčené, že takto nalákaný potkan sa cez kanalizačnú prípojku môže objaviť až vo WC. Tuky a oleje po ich stuhnutí môžu vytvoriť v kanalizačnom potrubí doslova zátku.
pevné materiály: plasty, PET fľaše, obaly, piesok, kamene, zvyšky stavebných materiálov, guma, kovy, konzervy, plechovky, handry, apod.: – upchávanie kanalizácie, zmenšovanie profilu, vytváranie rôznych bariér a prekážok v kanalizačných rúrach zapríčinených takýmito predmetmi je zrejmé, takto zaťažená kanalizácia spôsobuje nedostatočný prietok odpadových vôd, ich stagnáciu v rúrach a nepríjemný hnilobný zápach.
Uvedené veci ľudia často z nevedomosti, nezodpovednosti, ľahostajnosti či pohodlnosti vypúšťajú do kanalizácie bez toho, aby sa ďalej zamysleli nad dôsledkami svojho konania. Nielenže ohrozujú funkčnosť svojich kanalizačných prípojok ale aj funkčnosť celej siete verejnej kanalizácie. Zbytočne zvyšujú náklady na prevádzku kanalizácie tým, že sa musia odstraňovať rôzne havarijné stavy s upchatými potrubiami, čerpacími stanicami, atď.. Tiež môže byť ohrozený správny chod biochemického procesu na ČOV pri čistení odpadových vôd, čo už môže mať priamy vplyv na zachovanie kvality životného prostredia, na čom snáď má záležať každému jednému z nás.
Ako prevádzkovateľ čistiarní odpadových vôd a verejnej kanalizácie v našich obciach apelujeme na uvedomelosť občanov a vyzývame ich, aby do kanalizácie vypúšťali výlučne odpadové vody po použití WC, sprchy, vane, vody z prania, umývania riadu, očisty obydlí; iné do kanalizácie nepatrí.
Kam so zrážkovými vodami:
Taktiež prosíme občanov, aby zvážili nutnosť vypúšťania zrážkových vôd zo spevnených plôch a striech objektov svojich nehnuteľností do verejnej kanalizácie. Ideálne z ekologického hľadiska je, aby zrážková voda ostala v tom území, kde spadla. Predchádza sa tak vysušovaniu pôdy a znižovaniu zásob podzemných vôd plošne na celom území. Zrážková voda odkanalizovaná do verejnej kanalizácie svojím objemom zbytočne zaťažuje kanalizáciu, narieďuje odpadové vody a hydraulicky preťažuje čerpacie stanice a čistiarne odpadových vôd. Odporúčame občanom túto vodu využívať na závlahu v záhradách prípadne vsakovať ju do pôdy.
Turčianska vodárenská spoločnosť, a.s., Martin
Text: Ing. Eleonóra Brndiarová
Vytvorené / Posledná aktualizácia: / 2024-12-16 09:28:54